Хоч до наступного опалювального сезону трохи менше ніж пів року, українці вже можуть починати оформляти субсидії на житлово-комунальні послуги. Тепер, нагадаємо, цю допомогу призначатимуть по-новому — уряд вніс певні зміни до порядку призначення субсидій на ЖКГ.
Так, запроваджено нові бланки (заява і декларація), які треба заповнювати для звернення за призначенням субсидії. Бланки, зокрема, можна скачати з сайту Мінсоцполітики. Окрім того громадяни мають подавати також договір найму (оренди) житла (за наявності) та довідки про доходи (у разі зазначення у декларації доходів, інформація про які відсутня в ДФС, ПФУ).
Заповнивши ці форми, можна відправити їх поштою на адресу місцевого управління соціального захисту населення (адреси управлінь вказані на сайтах регіональних органів виконавчої влади, а також на сайті Міністерства соціальної політики (список електронних адрес)).
Також документи можна подати:
- уповноваженій посадовій особі виконкому місцевої ради територіальної громади;
- у Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) територіальної громади.
Вони протягом трьох робочих днів передадуть заповнені документи структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Можна також заповнити бланки в електронному вигляді і надіслати їх електронною поштою.
У декларації є декілька нових пунктів.
Треба буде вказати, чи володіє претендент на субсидію банківським депозитом у розмірі, більшому за 25 прожиткових мінімумів. І чи здійснював він протягом минулого року купівлю-продаж валюти чи банківських металів на суму понад 50 тисяч гривень. Таким особам субсидії не дадуть. Як і тим, хто має на банківському депозиті 100 тисяч грн і більше (раніше була норма 50 тисяч). Також, згідно з новими правилами, допомоги від держави позбавлять тих, хто торік купив квартиру, земельну ділянку або авто.
Домогосподарству не бачити субсидії, якщо в сім’ї є новий автомобіль (менше п’яти років з дати випуску), або два відносно нові авто (менше 15 років з дати випуску).
Субсидії не отримає людина, якщо не працює, не вчиться і не стоїть на біржі.
Або та, яка формально не має доходу, але торік перебувала більш ніж 60 днів за кордоном. Не отримають допомоги боржники за ЖКГ-послуги понад три місяці, боржники за аліментами і ті, хто не повернув раніше помилково призначеної субсидії. А також ті, хто має квартиру площею понад 130 кв. метрів або будинок площею понад 230 кв. метрів. Виняток буде зроблено лише тим, хто має кілька житлових приміщень у сільській місцевості, з огляду на їхню низьку вартість і неліквідність (як правило, це успадковане майно).
Що стосується заробітчан, то працездатні особи, котрі більше 60 днів відсутні за місцем реєстрації й не декларують своїх доходів, втрачають права на субсидію. Тож треба або задекларувати доходи, або змінити склад домогосподарства, інакше кажучи, місце реєстрації. На це, відповідно до закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» , дається 30 днів. Але якщо людина працює за кордоном й офіційно сплачує там податки, лікується чи доглядає за дитиною, то малозабезпечені члени її домогосподарства в Україні мають право на субсидію.
Ще одне нововведення: українцям треба буде відкривати рахунок у банку для отримання субсидії.
Виняток — лише категорія «80+», люди з інвалідністю першої групи і люди, які не здатні себе обслуговувати. Для цих категорій, як і раніше, субсидію будуть видавати через пошту.
Щодо рахунку у банку, то тут ще нічого не зрозуміло. Який достеменно буде новий механізм, ще не знають ні в банках, ні в управліннях соцзахисту.