Вже 20 рік в Україні, з 25 листопада по 10 грудня, проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Проблема домашнього насильства стала, на жаль, дуже актуальною в останні роки. Тому важливо у випадку, коли це сталося, розуміти та знати, як діяти аби захистити себе та близьких.
Про те, які є різновиди проявів домашнього насильства та способи захисту від нього розповідають юристи Перечинського бюро правової допомоги.
Що таке насильство, як його розпізнати та який захист гарантовано постраждалим?
7 грудня 2017 року було прийнято Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який визначає домашнє насильство як діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Домашнє насильство, у свою чергу, поділяється на такі форми:
- Фізичне— ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті.
Наприклад, якщо вас вдома систематично б’ють, боляче хапають за руки, штовхають, то це не прояв ревнощів чи образи, а домашнє насильство.
- Сексуальне— будь-які діяння сексуального характеру щодо повнолітньої особи без її згоди або дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені щодо дитини або в її присутності.
- Психологічне— словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері.
Наприклад, якщо вас чи ваших дітей вдома систематично ображають, критикують, принижують, ви не можете самі обрати коло спілкування, розпоряджатися власним життям, вільно висловити свою думку – це не просто внутрішні родинні конфлікти чи модель стосунків подружжя, а насильство.
- Економічне— умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися та ін.
Особливість домашнього насильства полягає у тому, що воно відбувається у колі близьких людей, які пов’язані між собою тісними зв’язками: шлюбними, кровними, емоційними, спільним побутом тощо. Як правило, домашня тиранія відбувається поза сторонніми очима, тому і свідків проявів насильства або немає взагалі, або ними є члени родини. Дуже часто самі постраждалі особи не розуміють, що над ними чиниться насильство, наприклад, коли їм постійно погрожують, забороняють навчатися та працювати, контролюють кожен крок, ображають та принижують.
Самоідентифікація особи, як жертви будь-якої форми домашнього насильства, є першим кроком до зупинення домашньої тиранії. Особа, яка страждає від насильства, повинна спочатку усвідомити, що вона жертва, адже, не переконавши себе – не переконаєш інших. Наступними кроками будуть дії, спрямовані на припинення насильства та покарання кривдника.
Куди звертатися за допомогою постраждалим від домашнього насильства?
.
- телефонуйте до поліції 102або зверніться до найближчого відділу поліції з заявою про вчинення відносно вас домашнього насильства. Особи, які вчинили домашнє насильство, несуть кримінальну, адміністративну чи цивільно-правову відповідальність. Крім того, законодавством передбачено спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, зокрема терміновий заборонний та обмежувальні приписи стосовно кривдника;
- телефонуйте з питань домашнього насильства на урядову «гарячу лінію» 15-47.
Цілодобово та безкоштовно фахівці готові надати психологічну підтримку, консультацію та зареєструвати відповідне звернення до державних органів; - телефонуйте на Національну «гарячу лінію» з питань запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного), або з мобільного 116 123(з мобільного). Фахівці нададуть інформаційну, соціально-психологічну та юридичну підтримку;
- телефонуйте до Єдиного контакт центру системи безоплатної правової допомоги0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно в межах України).
- Якщо ви отримали тілесні ушкодження або стан вашого здоров’я погіршився – звертайтеся до сімейного лікаря або найближчого медичного закладудля отримання кваліфікованої допомоги та належного документування отриманих травм;
- звертайтеся до фахівців для отримання психологічної допомоги, якщо ваш психологічний стан погіршився.
Держава гарантує безоплатну соціальну, медичну, психологічну, правову допомогу та тимчасовий притулок. Надання допомоги постраждалим не залежить від їх звернення до поліції чи суду. Звичаї, релігійні переконання, традиції не є підставою для звільнення кривдника від відповідальності
Важливо!!! Особи, які постраждали від домашнього насильства, мають право як на безоплатну первинну (отримання правової інформації, консультації, роз’яснення з правових питань, допомогу у складанні заяв, скарг, клопотань), так і на вторинну правову допомогу, тобто складання процесуальних документів та представництво інтересів у суді.
Якщо у вас виникли додаткові питання правового характеру, звертайтеся до фахівців Перечинського бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою: м.Перечин, вул. Ужгородська, буд. 43, конт.тел.: (03145) 2-34-57; години роботи: пн.-чт. з 09:00 год. до 18:00 год. та пт. з 09:00 год. до 16:45 год.
Перечинське бюро правової допомоги