ТУР’Є-РЕМЕТІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
Шоста сесія VIII скликання
РІШЕННЯ
27.04.2021 Тур’ї Ремети № 140
Про погодження проєкту регуляторного акта – рішення сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Тур'є - Реметівської сільської ради»
|
Відповідно до пункту 24 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 34 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», сільська рада
ВИРІШИЛА:
- Погодити проєкт регуляторного акта - рішення сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Турє-Реметівської сільської ради» (додається).
- Постійній комісії з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва підготувати експертний висновок щодо регуляторного впливу проєкту регуляторного акта та направити проєкт даного регуляторного акту на погодження в Державну регуляторну службу України.
- Фінансовому відділу сільської ради:
1) оприлюднити проєкт рішення сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради» в зазначений законодавством термін;
2) винести на затвердження сільської ради проєкт рішення сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради» в порядку, визначеному чинним законодавством.
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та першого заступника сільського голови Крупчинську О. Я.
Сільський голова Надія ДЕВІЦЬКА
АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
проєкту рішення Тур'є-Реметіської сільської ради
«Про встановлення місцевих податків та зборів на території
Тур'є-Реметіської сільської ради»
Аналіз регуляторного впливу проєкту рішення сільської ради розроблений відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», постанови Кабінету Міністрів України №308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015р.№1151 та Податкового кодексу України (із змінами і доповненнями).
І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати
шляхом регулювання
Згідно зі статтею 10 та пунктом 12.3 статті 12 Податкового кодексу України законодавчо закріплено право органів місцевого самоврядування встановлювати місцеві податки та збори в межах своїх повноважень.
Податковим кодексом України визначено, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та офіційно оприлюднюють до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується їх застосування.
Відповідно до підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, якщо сільська, селищна, міська рада або рада об’єднаних територіальних громад, створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов’язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів.
Місцеві податки та збори зараховуються в повному обсязі до місцевого бюджету та, відповідно до діючого законодавства, є джерелом формування загального фонду місцевого бюджету, забезпечують збалансованість дохідної частини бюджету та задоволення нагальних потреб Тур'є-Реметівської сільської територіальної громади. Кошти від їх надходження спрямовуються на забезпечення функціонування бюджетних установ, благоустрій територій територіальної громади, виконання програм соціально-економічного розвитку Тур'є-Реметівської сільської територіальної громади.
Враховуючи те, що у 2020році в результаті реформи децентралізації до Тур'є-Реметівської сільської ради приєдналися населені пункти сільських рад, що припинили діяльність, потребує врегулювання питання поширення дії регуляторного акта на території на які поширюється дія рішення про встановлення ставок місцевих податків і зборів, податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів, що в свою чергу, потребує прийняття органом місцевого самоврядування нового рішення.
Виходячи з вищевикладеного, з метою безумовного виконання Податкового кодексу України, недопущення виникнення суперечливих ситуацій щодо ставок місцевих податків і зборів, які діятимуть на території усіх населених пунктів сформованої територіальної громади, забезпечення дохідної частини місцевого бюджету, виконання програм соціально-економічного розвитку територіальної громади, Тур'є-Реметівська сільська рада має прийняти рішення «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради».
Причини виникнення проблеми.
У разі неприйняття рішення «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради» податки будуть справлятися за ставками, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування даних податків, а на територіях населених пунктів, що приєдналися до сільської ради – мінімальні ставки, що спричинить втрати дохідної частини сільського бюджету, і як наслідок, не будуть профінансовані в повному обсязі програми розвитку громади, а саме:
- утримання закладів дошкільної освіти та закладів культури (оплата комунальних послу та енергоносіїв, харчування та інше);
- утримання та ремонт доріг та вулиць комунальної власності;
- заходи з благоустрою населених пунктів .
Аналіз втрат до місцевого бюджету
№ з/п |
Назва показника |
У разі прийняття рішення про місцеві податки та збори на 2021 рік |
У разі не прийняття рішення про місцеві податки та збори на 2021 рік |
Відхилення, тис.грн (втрати до бюджету) |
||
Ставки |
Очікуваний обсяг надходжень тис.грн |
Ставки
|
Очікуваний обсяг надходжень тис.грн |
|||
1 |
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
від 0,1% до 1,5% МЗП, за 1м2 бази оподаткування (залежно від виду нерухомого майна) |
738,5 |
від 0,1% до 1,5% МЗП, за 1м2 бази оподаткування (залежно від виду нерухомого майна) |
435,2 |
303,3 |
2 |
Земельний податок |
від 0,01% до 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок/ нормативної грошової оцінки |
2348,4 |
від 0,01% до 12% |
1274,0 |
1074,4 |
3 |
Єдиний податок (I та II група платників податку) |
І гр.-10% прожиткового мінімуму ІІ гр.-20% МЗП |
3625,7 |
І гр.-10% прожиткового мінімуму ІІ гр.-20% МЗП |
2747,0 |
878,7 |
4 |
Туристичний збір |
від 0,5% до 2,0% від МЗП на 1 людину за 1 добу |
382,4 |
від 0,5% до 5,0% від МЗП на 1 людину за 1 добу |
78,5 |
303,9 |
Разом (втрати до бюджету) |
х |
7095 |
х |
4534,7 |
2560,3 |
Примітка:враховуючи те, що транспортний податок встановлюється Податковим кодексом України та не підлягає врегулюванню органами місцевого самоврядування, він буде справлятися виходячи з норм Кодексу у фіксованому розмірі - 25000грн. за один об’єкт оподаткування. Обсяг надходжень до місцевого бюджет не зміниться, тому втрати до бюджету по даному податку не розраховувалися.
Разом з тим, у разі не прийняття рішення про встановлення транспортного податку, сільська рад порушить норми Податкового кодексу України в частині обов’язково встановлення цього податку.
Проблема має вплив на суб’єктів господарювання, громаду, місцеву владу. Реформування країни неможливе без ефективного розвитку територіальних громад, які потребують відповідного фінансового забезпечення, безпосередньо залежного від способу наповнення місцевого бюджету. Проблема, яку пропонується вирішити шляхом прийняття відповідного регуляторного акта, дуже важлива для територіальної громади.
Проєктом передбачається створення умов для надходження до бюджету громади коштів від сплати місцевих податків і зборів, забезпечення позитивного впливу на ринкове середовище та умови конкуренції на території Тур'є-Реметівської сільської територіальної громади.
Встановлення обґрунтованих ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, земельного податку, ставок єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та віднесені до першої та другої груп платників єдиного податку дозволить суттєво зміцнити ресурсну базу сільського бюджету.
В разі прийняття рішення сільської ради про встановлення місцевих податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради очікується що до сільського бюджету надійдуть кошти в сумі 7095 тис.грн.
Станом на 01.01.2021 року на території Тур'є-Реметівської сільської ради обліковано 112 платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які є власниками житлової та нежитлової нерухомості, з яких 15 – юридичні особи, 97- фізичні особи-підприємці та громадяни. Також на обліку податкових органів знаходиться 215 платників єдиного податку, з них 15 – платників першої групи, 181 – платники другої групи. Кількість платників земельного податку складає 1816 осіб. Надходження від сплати місцевих податків і зборів склали:
- податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – 676,4тис.грн., в тому числі 154,5 тис.грн.- фізичними особами, 521,9тис.грн.- юридичними особами;
- єдиного податку – 3303,2 тис.грн., в тому числі – фізичними особами – 3125,8тис.грн., юридичними особами – 177,4 тис.грн.;
- земельного податку - 1791, 9 тис.грн. в тому числі 977,9 тис.грн.- фізичними особами, 813,1 тис.грн. – юридичними особами;
- туристичного збору з фізичних та юридичних осіб – 375,8 тис.грн.
Ставки єдиного податку для суб’єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування та віднесені до першої та другої груп платників єдиного податку пропонується встановити для першої групи в розмірі 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року для другої групи в розмірі 20% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового(звітного) року. В свою чергу, розробником проекту регуляторного акта було проведено консультації з представниками суб’єктами господарювання, які погодились, що встановлення вищезазначених ставок не матиме негативного впливу на діяльність суб’єктів господарювання і не призведуть до надмірного навантаження на бізнес.
Ставки туристичного збору на території територіальної громади пропонується встановити у розмірі 0,5% - для внутрішнього туризму та 2% - для в'їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення. Запропоновані ставки збору залишаються на рівні попереднього податкового періоду.
Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та земельного податку пропонується встановити враховуючи пропозиції суб’єктів підприємницької діяльності та громадян.
Питання наповнення бюджету територіальної громади, у тому числі через встановлення ставок місцевих податків і зборів, є сферою загальних інтересів суб’єктів господарювання, органів місцевої влади й громади. Як наслідок, члени територіальної громади, у тому числі платники податку, отримують упевненість уможливості виконання соціально-економічних програм, органи місцевого самоврядування виконують вимоги Податкового кодексу України в частині встановлення місцевих податків та отримання доходів бюджету з метою реалізації власних повноважень.
Враховуючи важливість проблеми, Тур'є-Реметівською сільською радою розробляється проєкт рішення «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради» та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Тур'є-Реметівської сільської ради для отримання пропозицій та зауважень.
Основні групи, на які проблема справляє вплив:
Групи |
Так |
Ні |
Громадяни |
+ |
|
Держава |
+ |
|
Суб’єкти господарювання |
+ |
|
у тому числі суб’єкти малого підприємництва |
+ |
|
Обгрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів
Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України є компетенцією Тур'є-Реметівської сільської ради.
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:
Зазначена проблема не може буде вирішена за допомогою діючих актів, оскільки рішення про встановлення місцевих податків і зборів на території насалених пунктів сільських рад, що приєдналися до Тур'є-Реметівської сільської ради, прийняті у 2020році застосовується лише на 2021рік та не в повній мірі пройшли процедури визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»
- Цілі державного регулювання
Цілі державного регулювання, безпосередньо пов'язані з розв'язанням проблеми:
Проєкт регуляторного акта спрямований на розв’язання проблеми, визначеної в попередньому розділі АРВ.
Основними цілями регулювання є:
- здійснити планування та прогнозування надходжень від місцевих податків та зборів при формуванні бюджету;
- встановити доцільні та обґрунтовані розміри ставок місцевих податків та зборів, з урахуванням рівня платоспроможності громадян та суб’єктів господарювання та відповідно до потреб місцевого бюджету;
- встановити пільги щодо сплати місцевих податків та зборів;
- забезпечити своєчасне надходження до бюджету місцевих податків та зборів;
- забезпечити відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування;
- забезпечити дотримання вимог Податкового кодексу України щодо місцевих податків та зборів.
ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення визначених цілей
- Визначення альтернативних способів
У ході пошуку альтернативних способів досягнення цілей для проведення оцінки розглядається перша альтернатива як неприйняття даного регуляторного акта (далі- Альтернатива 1), другою альтернативою є прийняття регуляторного акта (далі- Альтернатива 2) та третьою – прийняття даного регуляторного акта за максимальними ставками (далі – Альтернатива 3).
Вид альтернативи |
Опис альтернативи |
Альтернатива 1 Не виносити на розгляд сесії сільської ради та не приймати рішення сільської ради «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради» |
Така альтернатива не є прийнятною так як у 2020році в результаті реформи децентралізації до Турє-Реметівської сільської ради приєдналися населені пункти громад, на які не поширюється дія рішення сільської ради про встановлення місцевих податків і зборів. Це призведе до невизначеної ситуації для суб’єктів господарювання щодо ставок податків, які діятимуть на території сформованої громади та суттєво погіршить надходження до місцевого бюджету. Очікувані втрати бюджету сільської ради в результаті не прийняття рішення «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради» складатимуть 2560,3тис.грн., що не дозволить профінансувати в повному обсязі заходи соціального та економічного значення громади.
|
Альтернатива 2 Прийняти рішення «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради» у запропонованому вигляді |
Дана альтернатива є найбільш прийнятною, так як враховує вимоги Бюджетного та Податкового кодексів України. Прийняття даного рішення дозволить забезпечити стабільні надходження до бюджету громади, встановлення чітких та прозорих механізмів справляння та сплати місцевих податків і зборів. До бюджету територіальної громади орієнтовно надійде 7095,0 тис.грн., що дозволить профінансувати в повному обсязі заходи з благоустрою, ремонт доріг та інші соціальні програми. |
Альтернатива 3 Встановлення максимальних ставок місцевих податків та зборів на 2021 рік |
За рахунок прийняття максимальних ставок можливе значне перевиконання дохідної частини місцевого бюджету. Прийняття такого рішення призведе до значного збільшення навантаження на суб’єктів господарювання, що в свою чергу призведе до нарахування пені, штрафних санкцій за несвоєчасну сплату, збільшить недоїмку із сплати податків і зборів. Можливе скорочення кількості зареєстрованих СПД. Можливе виникнення соціальної напруги, непорозуміння між місцевою владою та СПД. |
- Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей
Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1
|
Відсутні. |
Зменшення надходжень до місцевого бюджету у сумі 2560,3 тис.грн. |
Альтернатива 2 |
1. Забезпечить дотримання вимог Податкового кодексу України, реалізацію наданих органам місцевого самоврядування повноважень. 2. Забезпечить відповідні надходження до місцевого бюджету від сплати місцевих податків та зборів (прогнозована сума 7095,0 тис.грн). 3. Створить сприятливі фінансові можливості місцевої влади для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади. 4. Вдосконалить відносини між місцевою владою та СПД. |
Витрати, пов’язані з розробкою проекту регуляторного акта та проведення відстежень результативності даного регуляторного акта та процедур з його оприлюднення |
Альтернатива 3 |
Додаткові надходження коштів до місцевого бюджету та спрямування їх на соціально-економічний розвиток громади. |
Існування ризику переходу діяльності суб’єктів господарювання в «тінь» та несплата податків. Погіршення іміджу місцевої влади. |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1
|
Сплата податків справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31грудня, що передує бюджетному періоду в якому планується застосування таких податків та/або зборів |
Відсутні |
Альтернатива 2 |
Вирішення соціально-економічних проблем громади за рахунок наповнення дохідної частини сільського бюджету. |
Сплата за встановленими ставками податків громадянами, які підпадають під регулювання. |
Альтернатива 3 |
Вирішення більшої кількості соціальних проблем населених пунктів сільської ради за рахунок значного зростання дохідної частини сільського бюджету. |
Надмірне податкове навантаження призведе до несвоєчасних сплат місцевих податків та зборів, а це в свою чергу до нарахування пені та штрафних санкцій. |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Показник |
Великі |
Середні |
Малі |
Мікро |
Разом |
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць* |
0 |
0 |
0 |
274 |
274 |
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків |
0 % |
0 % |
0 % |
100% |
100 % |
*у зв’язку з ненаданням за офіційними запитами сільської ради органами податкової інспекції та статистики інформації про кількість суб’єктів господарювання в розрізі категорій (великих, середніх, малих, мікро) дані наводяиться за орієнтовними розрахунковими даними внутрішнього обліку фінансового відділу сільської ради
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1
|
Сплата податків і зборів виходячи з норм Податкового кодексу України із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня, що передує бюджетному періоду в якому планується застосування таких місцевих податків і зборів |
Відсутні |
Альтернатива 2 |
Сплата податків і зборів за обґрунтованими ставками. Відкритість процедури, прозорість дій місцевого самоврядування. Вдосконалить відносини між місцевою владою та суб’єктами господарювання, пов’язаних зі справлянням податків та зборів, оскільки враховані пропозиції суб’єктів підприємницької діяльності. |
Затрати часу, необхідні для ознайомлення з рішенням про місцеві податки та збори. |